نقد احادیث مهدویت از دیدگاه اهل سنت
برگزیده پنجمین جشنواره پژوهشی شیخ طوسی (ره)
مولف : محمدیعقوب بشوی
ناشر کتاب : مرکز جهانی علوم اسلامی

معرفی کتاب :
بشر امروزی تشنه عدالت، رفاه و امنیت و عدالت است و این جزء در فرهنگ انتظار و مهدویت تحقق نمی یابد، که این فرهنگ تاثیری شگرف بر رفتارهای فردی و اجتماعی دررابطه تمدنها و فرهنگها دارد.

کتاب حاضر به ارزیابی احادیث مهدویت از دیدگاه اهل سنت پرداخته است. این احادیث از کتابهای معتبر اهل سنت و به ندرت از کتابهای شیعه گردآوری شده و بنابر اصول معروف رجالیون بزرگ اهل سنت، مورد ارزیابی قرار گرفته است. که در بررسی اسناد روایات، مراتب شش گانه ی حرج و تعدیل کاملاً رعایت شده و بر توفیق و تضعیف راوی طبق آنها صورت گرفته و در صورت لوزم جرح و تعدیل شده است و مجموعاً نام 176 راوی ذکر شده که به غیر از 15 نفر از آنان که به شیعه بودن یا میل به تشیع متهم کرده اند بقیه از اهل سنت می باشند و سعی شده دور از تعصب ورزی، با معیارهای علمی، به مراجعه به منابع اصلی نوشته شود.

کتاب، با مقدمه مؤلف در بیان نکاتى پیرامون مطالب، آغاز شده و مباحث، در پنج فصل ارائه شده است.
نویسنده، با نگاهى تاریخى – روایى و با بهره‌گیرى از منابع و مصادر عامه، به بررسى رجالى احادیث و روایاتى که اهل سنت درباره مهدویت و نام و نسب امام مهدى(عج) و علائم و زمان ظهور آن حضرت دارند، پرداخته است.

محور و مضمون این روایات، تولد امام مهدى(عج)، نسب و سیماى آن حضرت، علائم ظهور از جمله ظهور پرچم‌هاى سیاه از خراسان، قتل نفس زکیه، فرورفتن در بیدا، نزول عیسى(ع) و تحول گسترده در زندگى مادى و معنوى بشر می باشد.

پاسخی بگذارید

Your email address will not be published. موارد ستاره دار الزامی می باشد

Post comment