اخبار مهدویت

به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در آیین افتتاحیه مجمع راهبردی اندیشه مهدویت که در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‎های آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: مهدویت مهم‌ترین و اصلی‏‌ترین موضوع سیاسی دین است.

دبیر شورای راهبردی مجمع اندیشه مهدویت گردهمایی فعالان مهدوی را یک ضرورت مهم دانست و  ادامه داد: اندیشه مهدویت گاهی اوقات آن‏قدر تقلیل داده می‏‌شود که دیگر سیاسی بودنش دیده نمی‌‏شود.

وی با اشاره به اینکه برخی حتی ظهور امام زمان(عج) را می‌خواهند غیرسیاسی نشان دهند، اظهار کرد: اگر مفاهیم ظهور جدی گرفته می‌شد، امروز می‌توانستیم بسیاری از مشکلات را پیش‌‏بینی و برای آن برنامه‌‏ریزی درست کنیم.

پناهیان با بیان اینکه نباید موضوع مهدویت با اسطوره‌‏ یکی شود، بیان کرد: تمام فرازهای دعای ندبه سیاسی و در راستای تحریک مومنان برای آماده شدن ظهور امام زمان(عج) است، وقتی نمی‌توانیم شوق و احساس مهدویت را در دل جوانان زنده کنیم، آنها هم به‌دنبال احساسات و عشق‏‌هایی می‌‏روند که زمینه گمراهی را ایجاد می‏‌کند.

دبیر شورای راهبردی مجمع اندیشه مهدویت ادامه داد: به قول مرحوم آیت‌‏الله بهجت باید جلسه و نشست‌‏های متعددی تشکیل دهیم و در مورد موانع ظهور بحث و راه‌حل‏‌های به‌دست آمده را عملی کرد که هم اندیشی و تبیین راهکارهای توسعه فرهنگ مهدویت در سطح کشور، بخشی از اهداف تشکیل و برپایی اجلاسیه مجمع راهبردی اندیشه مهدویت است.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای متاسفانه می‏‌خواهند هیأت‌‏ها و مساجد ما را سکولار و آن‌ها را از سیاسی بودن جدا کنند، افزود: عده‌ای حتی وقایع کربلا را می‌خواهند دینی معرفی کنند تا آن را غیرسیاسی نشان دهند، این درحالی است که همه وقایع کربلا درس سیاسی دارد و به گفته امام راحل، ‏همه مفاهیم دینی ما سیاسی هستند.

پناهیان با اشاره به اینکه در راستای توسعه اندیشه مهدویت باید همه بزرگان پا به‌عرصه بگذارند؛ گفت: مهدویت علمی و اندیشه‌‏ورز بودن مجمع نیز موضوع مهمی است که به‌وسیله آن می‌‏توان بر مدار تفکر ناب انقلابی حرکت کرد.

دبیر شورای راهبردی مجمع اندیشه مهدویت با بیان اینکه درحال حاضر بسیاری از سوالات در حوزه مهدویت جواب داده نشده است، اظهار کرد: این موضوع نیازمند تلاش مضاعف و حضور پررنگ عالمان دینی است، چرا که مباحث مهدویت بسیار خوب می‌‏تواند به جامعه امید دهد.

وی با بیان اینکه جامعه امروز ما بسیار احتیاج به مباحث مهدویت دارد؛ اضافه کرد: از طریق مباحث مهدویت بسیاری از مشکلات جامعه را می‌‏توان تشخیص داد و راه‌حل درست آن را تبیین کرد.

پناهیان علت تشکیل مجمع راهبردی اندیشه مهدویت اتحاد بیشتر و تاثیرگذارتر دانست و بیان کرد: اندیشه مهدویت باید توام با احساس باشد، چرا که مهدویت برای ابراز احساسات معنوی فضایی مناسبی دارد.

دبیر شورای راهبردی مجمع اندیشه مهدویت گفت: جامعه امروز احتیاج به حس معنوی دارد که اندیشه مهدویت می‏‌تواند به فریاد آن برسد.