مقالات

امام صادق(ع) درباره تأثیر دعای حقیقی در فرج امام زمان(عج) چنین می‌فرمایند: خداوند به حضرت ابراهیم(ع) وحی فرستاد که ساره به زودی فرزندی می‌آورد و اولادش بنی‌اسرائیل چهارصد سال گرفتار خواهند شد. چون گرفتاری بنی‌اسرائیل به طول انجامید چهل صبح رو به درگاه الهی آورده، به گریه و زاری پرداختند. خداوند به موسی و هارون وحی فرستاد که آنها را از شرّ فرعون نجات داده و صد و هفتاد سال از چهار صد سال از گرفتاری آنها برداشت.

سپس امام صادق(ع) فرمودند: هم‌چنین شما هم اگر مثل بنی‌اسرائیل به درگاه خداوند به گریه و زاری بپردازید، خداوند فرج ما را نزدیک خواهد کرد اما اگر چنین نباشید، این سختی تا پایان مدتش ادامه خواهد داشت. دعا برای حضرت باید به تناسب شرایط حضرت و شیعیانش باشد. در این عصر که هم حضرت و هم شیعیانش در سختی و اضطرار قرار دارند، لذا دعای ما نیز باید دعای شخص مضطر باشد نه دعای عادی و رسمی و نه دعایی که فقط لقلقه زبان باشد.

دعای ما برای حضرت باید همانند دعای کسی باشد که عزیزترین کسانش گم شده‌اند یا گروگان گرفته شده‌اند و خطر مرگ، آن ‌ها را تهدید می‌کند. تا مثل بنی‌اسرائیل با حال اضطرار و از صمیم قلب دعا نکنیم، از دعای راستین دوریم و اجابتی هم در کار نخواهد بود پس بیاییم همه باهم از صمیم قلب و با توجه به حجم عظیم مصائب خودمان و مردم جهان دعا کنیم.

اینکه امام زمان(عج) تا به حال ظهور نکرده‌اند، تقصیر ماست؛ چون به طور جدی برای فرج استغاثه نکرده‌ایم. نباید بگذاریم زمان بگذرد؛ هرچه ما در استغاثه برای ظهور حضرت کوتاهی و سستی کنیم، وضعیت جهان و مردم لحظه به لحظه سخت‌تر و دشوارتر می‌شود و ظهور تا آخرین لحظه حیات دنیا به تأخیر می‌افتد. نگذاریم سرنوشتمان مانند امت‌هایی شود که نبی خود را تکذیب کردند و عذاب الهی بر آنها نازل شد و آنگاه توبه کردند اما دیگر توبه و استغاثه شان سودی برایشان نداشت.

﴿کَمْ أَهْلَکْنَا مِن قَبْلِهِم مِّن قَرْنٍ فَنَادَوا وَّلَاتَ حِینَ مَنَاصٍ﴾ برگرفته از کتاب استغاثه رمز نزدیکی ظهور